• Najczęściej zadawane pytania

 1. Soczewki kontaktowe czy okulary?
 2. Czy soczewki kontaktowe trzeba zdejmować na noc?
 3. Jak zakładać soczewki kontaktowe?
 4. Jak zdejmować soczewki kontaktowe?
 5. Jak czyścić i pielęgnować soczewki wielokrotnego użytku?
 6. Czy jestem za młody/za stary na noszenie soczewek kontaktowych?
 7. Co to jest astygmatyzm?
 8. Czy kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić tylko osoby z wadą wzroku?

 

  Soczewki kontaktowe czy okulary?

g-vs-l.png

To częste pytanie, które pojawia się wśród osób, które mają wadę wzroku i wymagają jej korekcji.

Należy pamiętać, że najbezpieczniejszą formą korekcji wady wzroku są okulary. Stosując  je, nie znajdują się bezpośrednio na gałce ocznej, co przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Bo jak można uprawiać sport: biegać, skakać czy podejmować inne formy aktywności, jeśli istnieje obawa, że okulary spadną, zaparują, uszkodzą się, czy uderzy w nie piłka.

Dlatego noszenie soczewek kontaktowych jest świetną alternatywą. Ich prawidłowe użytkowanie, przestrzeganie zasad noszenia, pielęgnacji czy stosowanie się do trybu wymiany, skutkuje tym, że nie tylko dają duży komfort widzenia i ułatwiają codzienne czynności, ale także są bezpieczne dla naszych oczu.


 Czy soczewki kontaktowe trzeba zdejmować na noc?

noc.png

Obecnie na rynku dostępne są soczewki kontaktowe, które dzięki materiałom, z których są wykonane, umożliwiają funkcjonowanie w nich całą dobę. Bardzo istotne jest, żeby przed podjęciem decyzji o takim stosowaniu soczewek udać się na wizytę do specjalisty, który jednoznacznie określi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do takiego trybu noszenia.

Ponadto należy pamiętać, że ciągłe noszenie soczewek wiąże się z brakiem ich czyszczenia, co może przekładać się na częstsze infekcje i brak komfortu. Dodatkowo, mimo dobrych właściwości przepuszczalności tlenu dla soczewek, w przypadku zamknięcia powieki podczas snu, do oka dociera ograniczona ilość tlenu, co może w rezultacie przyczynić się do niebezpiecznego stanu niedotleniania.


Jak zakładać soczewki kontaktowe?

zakladanie.jpg

Przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych najważniejsza jest praktyka. Pierwsze próby wymagają trochę czasu, ale to prostsze niż myślisz!

 • Pierwszą czynnością jest dokładne umycie rąk. Umyj je mydłem, najlepiej nieperfumowanym, dokładnie spłucz i osusz. Rób to zawsze przed dotykaniem oczu lub soczewek kontaktowych. Aby nie pomylić soczewek zawsze warto zaczynać zakładanie od tego samego oka. W ten sposób nie pomylisz soczewek.
 • Zanim założysz soczewkę sprawdź, czy soczewka jest na właściwej stronie. Połóż ją na czubku palca i obserwuj. Soczewka jest na dobrej stronie, gdy ma półkolisty kształt, jeżeli krawędzie wyginają się to znaczy, że jest wywinięta na drugą stronę.

 • Drugą ręką przytrzymujemy górną powiekę, to pomoże zmniejszyć mruganie.
 • Wywiń dolną powiekę używając palców ręki, która trzyma soczewkę.

 • Delikatnie przybliżamy soczewkę do oka. Patrząc w górę kładziemy soczewkę na oku, lekko go dotykając.

 • Po położeniu soczewki na oku, puszczamy powoli powieki i zamykamy oko, aby soczewka mogła się na nim ułożyć.
 • Powtarzamy wszystkie czynności dla drugiego oka i gotowe!

 Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

 • Pierwszą czynnością jest dokładne umycie rąk. Umyj je mydłem, najlepiej nieperfumowanym, dokładnie spłucz i osusz. Rób to zawsze przed dotykaniem oczu lub soczewek kontaktowych. Aby nie pomylić soczewek zawsze warto zaczynać zdejmowanie od tego samego oka. W ten sposób nie pomylisz soczewek.
 • Patrzymy do góry i odchylamy dolną powiekę palcem. 

 

 • Przysuwamy palec wskazujący do oka i dotykamy dolnego brzegu soczewki. Później zsuwamy soczewkę w dół, na białko oka.

 • Chwytamy soczewkę palcem wskazującym i kciukiem i wyjmujemy ją z oka.

 • W ten sam sposób zdejmujemy soczewkę z drugiego oka.
 • Jezeli używamy soczewek jednodniowych, po zdjęciu z oczu wyrzucamy je do kosza. Natomiast soczewki wielorazowe trzeba dokładnie wyczyścić i zdezynfekować.
 • Pamiętaj, aby nie używać wody z kranu do czyszczenia soczewek i do spłukiwania pojemnika na soczewki.

  Jak czyścić i pielęgnować soczewki wielokrotnego użytku?

pielegnacja.png

Jeżeli stosujesz soczewki wielokrotnego użytku pamiętaj o ich odpowiednim czyszczeniu i pielęgnacji. Jest to kwestia zaledwie kilku minut, a ich prawidłowa higiena zapobiega infekcjom i pomaga dbać o zdrowie oczu w czasie stosowania soczewek.

Kilka praktycznych reguł sprawi, że noszenie soczewek wielokrotnego użytku będzie bezpieczne:

 • Zawsze przed dotykaniem oczu, soczewek czy pojemnika na soczewki dokładnie umyj ręce. Użyj do tego najlepiej antybakteryjnego i nieperfumowanego mydła. Później dokładnie spłucz ręce i osusz niepylącym ręcznikiem papierowym.
 • Do pielęgnacji soczewek kontaktowych i pojemnika stosuj tylko specjalny płyn do pielęgnacji soczewek. Soczewki i pojemnik nie powinny mieć kontaktu z wodą.
 • Zawsze zdejmuj soczewkę zaczynając od tego samego oka. Zapobiegnie to pomyleniu soczewek.
 • Po zdjęciu soczewki z oka, połóż ją w zagłębieniu dłoni. Następnie polej ją płynem do pielęgnacji soczewek i jednym palcem delikatnie pocieraj jej powierzchnię. W ten sposób usuniesz z niej zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu całego dnia użytkowania.
 • Następnie spłucz soczewkę kilkoma kroplami płynu dezynfekującego.
 • Umieść soczewkę w odpowiedniej komorze pojemnika do przechowywania soczewek, zalej ją do pełna płynem i zakręć pojemnik.
 • Wszystkie czynności powtórz dla drugiej soczewki.
 • Pamiętaj, że soczewki należy wyczyścić w ten sam sposób zaraz po każdorazowym ich zdjęciu z oka.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że oprócz soczewek trzeba czyścić też pojemnik do ich przechowywania.

Pamiętaj, aby zawsze po wyjęciu soczewek kontaktowych z pojemnika opróżniać go z płynu dezynfekującego. Następnie przemyj obie komory świeżą porcją płynu dezynfekującego i pozostaw do wyschnięcia, umieszczając go do góry nogami na czystym ręczniku, najlepiej niepylącym, papierowym. Pamiętaj, że pojemnik trzeba często wymieniać, przynajmniej raz na miesiąc.


 Czy jestem za młody/za stary na noszenie soczewek kontaktowych?

old.png

Nie ma granicy wiekowej dla noszenia soczewek kontaktowych. Po wizycie i konsultacji ze specjalistą mogą je nosić zarówno dzieci, jak i osoby dojrzałe. Ważne jest jednak, aby przestrzegać określonych zasad dotyczących pielęgnacji i użytkowania.

W przypadku dzieci istotne jest, aby dopasować odpowiednie rozwiązanie, które nie będzie ograniczało naszych pociech w wykonywaniu codziennych czynności. Noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z odpowiedzialnością i systematycznością  i należy zadać sobie pytanie, czy nasze dziecko podoła wyzwaniu?

U osób dojrzałych należy zwrócić uwagę na występowanie przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Dodatkowo, w przypadku prezbiopii (starczowzroczność), warto dopasować soczewki kontaktowe multifokalne, które dadzą komfort patrzenia na każdą odległość.


Co to jest astygmatyzm?

Najważniejszy jest fakt, że nie jest to choroba. To wada wzroku, która występuje często i powoduje zniekształcone widzenie niezależnie od odległości, na jaką patrzymy. Astygmatyzm jest najczęściej spowodowany tym, że zewnętrzna część oka, czyli rogówka lub soczewka wewnątrz naszego oka mają nieregularny kształt. Powoduje on widzenie niewyraźne i wydłużone lub rozciągnięte danego obrazu. Zupełnie naturalne jest to, że oprócz astygmatyzmu współistnieją jeszcze dodatkowo krótko lub dalekowzroczność. Nie jest to żadną przeszkodą przy pełnej korekcji wady wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Często kształt rogówki osób posiadających astygmatyzm porównywany jest do piłki do rugby. Jest ona lekko wydłużona. Im bardziej rogówka kształtem przypomina wspomnianą piłkę, tym większa jest wartość astygmatyzmu.
Aby ocenić, czy mamy astygmatyzm należy regularnie badać wzrok u specjalisty. Wyłącznie on może określić i ocenić wartość astygmatyzmu i dopasować prawidłowe okulary lub soczewki kontaktowe, stosowne do Twoich potrzeb.

Soczewki kontaktowe, które korygują astygmatyzm to soczewki toryczne lub cylindryczne. Podczas ich zamawiania ważne jest, aby znać nie tylko wartość wady wzroku sferycznej, tj. krótkowzroczności, nadwzroczności, ale także wartości soczewki cylindrycznej, czyli jego moc i oś. Te parametry dopasowuje specjalista w gabinecie, po dokładnym badaniu. Szczegółowo określa wówczas wadę wzroku i dobiera odpowiednie wartości soczewek. Ze względu na to, że astygmatyzm spowodowany jest najczęściej, jak wspomnieliśmy, nieregularnym kształtem rogówki, soczewki kontaktowe muszą idealnie spoczywać na oku. To ułożenie ocenia specjalista w gabinecie. Pamiętajmy, że nie zawsze wartość korekcji okularowej jest taka sama jak wartość mocy soczewek kontaktowych.


Czy kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić tylko osoby z wadą wzroku?

Mogą je nosić osoby, które mają wadę wzroku oraz te, które chcą wyłącznie podkreślić lub zupełnie zmienić kolor oczu. Obecnie na rynku dostępne są kolorowe soczewki kontaktowe w pełnym zakresie mocy oraz tzw. zerówki (plano). Również w przypadku soczewek kolorowych ważne jest, aby pierwsze ich dopasowanie odbyło się w gabinecie pod czujnym okiem specjalisty. Zasady użytkowania i pielęgnacji, w tym czyszczenia, nie różnią się od soczewek bezbarwnych.


 

 • Sklep zamknięty

Sklep w trakcie przebudowy. Przepraszamy!